Orbán Viktor két bizalmasa (Mészáros Lőrinc és Garancsi István) is harcba száll a Paks után az ország második legnagyobb áramtermelő üzeméért. Sajtóhírek szerint a miniszterelnök ezzel ellensúlyozná a Mol (és a vele szoros szövetségben lévő OTP-csoport) befolyását.
Bár nyilvános adat egyelőre még nincs arról, hogy kik érdeklődnek az erőmű iránt, de a magyar árampiacot jól ismerő, egymástól független forrásokból a 444.hu úgy értesült, hogy az alábbi cégek jelentkeztek be a Mátrai Erőmű német tulajdonosainál (A két német társaság az 1995-ös privatizációk óta birtokolja a Magyarország második legnagyobb, főként mátrai lignitet hasznosító áramtermelőjét):
-
MVM
-
MET
-
Mészáros és Mészáros Kft
-
EPH (Csehország)
A lista több szempontból is nagyon érdekes.
A legizgalmasabb a Mészáros és Mészáros Kft. jelentkezése. Ez Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester, Orbán Viktor bizalmasának családi cége.
Korábban már több cikkben az Egri Sztorik is beszámolt arról, hogy Mészáros Lőrinc egyre nagyobb befolyást szerez megyénkben is, legutóbb a Mátrai Erőműnél búzakeményítő építésébe kezdett, de az ország más részeiben is rekord sebességgel nyeri a közbeszerzéseket: épít vasutat, stadiont, foglalkozik mezőgazdasággal, van tévéje és lapkiadója, kempingje és sok-sok szállodája, focicsapata itthon és Horvátországban, viszont az energetikába még nem tette be a lábát. Eddig.
Ha most Mészáros Lőrinc tényleg beszáll az energetikába, akkor egy teljesen új, a miniszterelnökhöz szorosan kötődő erőtér jöhet létre, és ezt többen is úgy értékelik a piacon, hogy a miniszterelnök megint odarakna egy ellensúlyt a Mol mellé.
A sztori érdekessége még, hogy Mészáros mellett Orbán Viktor még egy bizalmasa, Garancsi István is bejelentkezett a Molból kinőtt MET-el az ország második legnagyobb, százmilliárd forintos erőművéért.
Elvben a magyar államnak nincs befolyása arra, hogy a németek kinek adják el a Mátrai Erőművet, azonban az RWE-nek vannak még magyarországi érdekeltségei, így nem teljesen mindegy a cégnek, hogy milyen lesz az együttműködés a politikával később sem.
A Mátrai Erőmű az elmúlt évtizedek során szinte „pénzgyárként” működött, tulajdonosait évente akár több tízmilliárdos osztalékkal is örvendeztetve. Értékét ezért akár százmilliárdosra is taksálták. Ám a szigorodó környezetvédelmi előírások és az áramárak esése miatt mára jövedelmezősége kissé esett. Egyelőre kevés esély mutatkozik arra, hogy a kormány új szénblokkot engedélyezzen. Így különböző megújulóenergia-alapú megoldásokkal igyekeznek túlélni. A több mint kétezer dolgozót – főként bányászt – foglalkoztató társaság fennmaradása komoly munkaerőpiaci kérdéseket is felvet. A jelenlegi politikai-gazdasági helyzetet ismerve ezért sokan éppenséggel Felcsút polgármesterét üdvözölnék a leginkább.
AJÁNLJUK MÉG
Mészáros Lőrinc az egri kórház étkeztetésének “terhét” is magára vállalta