A fejfájás sokak életét megnehezíti, és rengeteg oka lehet, a stressztől kezdve az alváshiányon át egészen a helytelen táplálkozásig. Kevesen gondolnak azonban arra, hogy a mozgásszegény életmód is komoly kiváltó tényező lehet. Ha hosszú órákon át ülünk, nem mozgatjuk át az izmainkat, és nem serkentjük megfelelően a vérkeringésünket, az bizony fejfájáshoz is vezethet. Nézzük, miként előzhető meg a probléma, illetve milyen módszerekkel orvosolható.
Fejfájás prevenció és kezelés
A mozgásszegény életmódnak számos olyan káros egészségügyi következménye lehet, amelyekről nem is gondolnánk, hogy mozgató szerveinkhez köthetők. Ezek mindegyike megelőzhető azzal, ha rendszeresen sportolunk és átmozgatjuk testünket. A panaszok kialakulására pedig számos gyógymód alkalmazható. Többek közt a gyógytorna vagy akár a fizikoterápia is segíthet, hiszen olyan célzott kezeléseket kínál, amelyek javítják a vérkeringést, csökkentik az izomfeszültséget és oldják a mozgáshiány okozta blokkokat. Ha a fejfájás hátterében mozgásszervi okok állnak, a megfelelő terápiával jelentős enyhülés érhető el.
Miért vezet fejfájáshoz a mozgáshiány?
A testünk folyamatos mozgásra van tervezve, így ha hosszabb ideig egy helyben maradunk, például számítógép előtt ülünk vagy autót vezetünk, az izmaink befeszülnek, a vérkeringés lelassul, és kevesebb oxigén jut az agyba. Ez gyakran tompa, nyomó jellegű fejfájásként jelentkezik, amely egyre fokozódhat a nap előrehaladtával.
A nyak és a váll izmainak feszülése is közvetlenül hozzájárulhat a fejfájás kialakulásához. Ha ezek az izmok túlzott terhelésnek vannak kitéve, vagy éppen ellenkezőleg, mozgáshiány miatt merevvé válnak, az érintett idegpályákra is nyomást gyakorolhatnak, ami fejfájásként jelentkezik.
Hogyan csökkenthetjük a fejfájást mozgással?
A rendszeres testmozgás segít fenntartani a megfelelő vérkeringést, ellazítja a feszes izmokat és biztosítja, hogy az oxigénellátás megfelelő legyen. Már napi néhány perc nyújtás, légzőgyakorlat vagy könnyed séta is sokat segíthet abban, hogy a fejfájás ne váljon állandó problémává.
A helyes testtartás kialakítása is kulcsfontosságú a megelőzés és a kezelés során egyaránt. Ha görnyedten ülünk vagy a nyakunkat folyamatosan előre feszítjük, az hosszú távon jelentős terhelést ró az izmainkra. Érdemes rendszeresen ellenőrizni a testtartásunkat, és ha szükséges, ergonómiai eszközökkel vagy szakember segítségével korrigálni azt.
Mikor érdemes szakemberhez fordulni?
Ha a fejfájás gyakran visszatér, és úgy érezzük, hogy mozgásszervi eredetű lehet, mert például egyes mozdulatokra fokozódik a fájdalom, akkor érdemes szakértői segítséget kérni. A fizikoterápiás kezelések, a lágyrész mobilizáció, a különféle elektroterápiás eljárások vagy a speciális manuálterápiás technikák hatékonyan segíthetnek a fájdalom enyhítésében.
A célzott fizikoterápiás kezelések nemcsak a tüneteket csökkentik, hanem az okokat is megszüntetik. Ha úgy érzed, hogy a fejfájás mögött mozgáshiány vagy izomfeszülés állhat, érdemes felkeresni egy szakembert, aki segít visszaállítani a test természetes egyensúlyát.
Címlapkép: Illusztráció/freepik.com