Magyar idő szerint vasárnap hajnalban a riói olimpia úszótornáján Hosszú Katinka 400 méter vegyes úszásban bődületes világrekorddal (több mint két másodpercet vert Je Si-ven londoni olimpián úszott idejére) szerezte meg élete első olimpiai (arany)érmét. Az este másik magyar szereplője, Szilágyi Liliána 100 méter pillangón nem jutott be a fináléba.

Katinka a rajt után azonnal az élre állt, 50 méter után fél másodperc előnnyel fordult, s a pillangó után már több mint egy másodperc volt az előnye a teljes mezőny előtt. A hátúszó résztávot követően szinte csak egyetlen nyitott kérdés maradt: az aranyérem mellett meglesz-e a világrekord is. A mellúszás után ez a kérdés – mondhatni – is eldőlt, hiszen a 27 éves úszónak az utolsó száz méterre 5.25 másodperc fórja volt a világcsúccsal szemben.

Fotó: MTI
Fotó: MTI

Katinka 4:26.36-os idővel elsőként csapott a célba, így bődületes világrekorddal – több mint két másodpercet verve Je Si-ven londoni olimpián úszott idejére – szerezte meg élete első olimpiai (arany)érmét!

Katinka mögött – a sokáig szintén világrekord-részidőn belül úszó – amerikai Maya DiRado és a spanyol Mireia Belmonte zárt.

A 400 méteres vegyesúszásban győztes Hosszú Katinkáé a 11. világcsúccsal született magyar olimpiai győzelem.

A négyszeres olimpiai bajnok Darnyi Tamás 1988-ban, Szöulban mindkét számát – 200 és 400 méter vegyes – világrekorddal nyerte.

Ezt megelőzően Gyurta Dánielnek sikerült ez a különleges bravúr Londonban 200 méter mellen.

Forrás: Nemzeti Sport