Stroke elleni szűrővizsgálatot tartottak csütörtökön Egerben a Gárdonyi téren. Az ezzel egyidőben, a Városházán tartott sajtótájékoztatón a minél előbbi felismerés, a gyors segítség, és a megelőzés fontosságára hívták fel a figyelmet szakemberek.

A Magyar Stroke Társaság és a Magyar Kardiológusok Társaságának „Együtt a Stroke ellen 2016-2020” kampánya Egerbe látogatott csütörtökön.

A road show-val a stroke (szélütés) tüneteire, valamint az „időablak” jelentőségére hívták fel a figyelmet, hiszen nagyon fontos, ha valaki a szélütés tüneteit észleli, ne hezitáljon, hanem azonnal hívja a 104-et, mert mindössze 3,5-4,5 órája van arra, hogy megkapja az életmentő vérrögoldást.

Stroke-nál nem szabad késlekedni
Stroke-nál nem szabad késlekedni

A kamionos szűrőprogram egy összefogás eredménye, melyet a Magyar Stroke Társaság, a Magyar Kardiológusok Társasága és az Országos Mentőszolgálat hívott életre, s amelyhez az évek során a kormányzati szervek, valamint  további orvosszakmai társaságok is csatlakoztak. A kampánykörút során roadshow keretében ellátogatnak a polgármesteri hivatalokba, színházakba, ahol interaktív felvilágosító előadások mellett szűréseket is végeznek. A tavalyi évben kapcsolódott be a kampányba Magyarország Átfogó Egészségügyi Szűrőprogramja is, amelynek segítségével 38 féle szűrővizsgálatra adódik lehetőség.

stroke

A kampányal egyidőben egy sajtótájékoztatót is tartottak magáról a stroke kialakulásának rizikóiról, a szélütés tüneteiről, a mentők szerepéről, illetve az egri Markhot Ferenc Kórházban történő ellátás lehetőségeiről.

Habis László polgármester elmondta: az egri önkormányzatnak elsődleges szerepe van az egészségügyi alapellátásban, ezért a Lajosvárosi új Egészségügyi Szociális Központban, Felnémeten és a Hadnagy utcában is javítják az orvosi ellátás feltételeit.

A politikai színtéren, tárgyalásokkal és lobbierővel volt némi szerepünk a kórházfejlesztésben – emelte ki a polgármester.

Habis László arról is beszélt: az egri emberek egészségéért számos sportfejlesztést valósítanak mege. Adott a mindennapos testmozgás lehetősége, hiszen aFelsővárosban rekortán futópályát hoztak létre, a stadionban hasonló fejlesztés zajlik, s az úszás feltételeit is folyamatos létesítmény-fejlesztésekkel javíták. Gyógyhelyfejlesztési programot dolgozunk ki, amely ugyancsak a vízre épül. Együttműködünk számos civil szervezettel, akik a megelőzésben és a tudatos életvezetésben tudják segíteni az egrieket.

Dr. Székely Anita neurológus arról beszélt, hogy a mai szűrés egy figyelemfelhívás, amely arról szól, hogy az emberek vegyenek részt a vérrög kialakulásához vezető okok, rizikófaktorok kiszűrését, feltárását célzó vizsgálatokon.

Hallgasd meg a szakember FM7-nek tett nyilatkozatát:

Forrás: FM7