A 2022-es év a gyors béremelkedésről szólhat Magyarországon, de a magas infláció miatt csak a komolyabb mértékű emeléssel tartható fenn a jelenlegi életszínvonal.

A minimálbér és a garantált bérminimum 20 százalékkal emelkedik, bruttó 200, illetve 260 ezer forintra – írja a Portfólió. A gazdasági lap előrejelzése szerint azért, hogy ne torlódjon össze a bérskála, a cégek kénytelenek lesznek érdemben növelni azoknak a bérét is, akik nem a minimálbér környékén keresnek. Akik közelebb vannak a legkisebb bérekhez, nagyobb emelésre számíthatnak, akik távolabb, azok kisebbre. Összességében tehát a minimálbér nagy emelése érdemi hatással lesz a többi bérkategóriában is.

Az elmúlt hónapokban kiderült, hogy a magas infláció tartósan velünk marad. Amíg alig több mint fél éve azt lehetett gondolni, hogy 2022-ben 3 százalék közelébe ereszkedik a pénzromlás, addig 3 hónapja már 4 százalékhoz közeli előrejelzések jelentek meg, most pedig már 5 százalék a konszenzus. Ráadásul a jegybank szerint a kockázatok „felfelé mutatnak”, tehát akár még ennél is nagyobb lehet az infláció. A magasabb pénzromlás miatt pedig a munkavállalók, szakszervezetek magasabb bérköveteléssel jelennek meg.

A 2022-es év tehát a gyors béremelkedésről szólhat Magyarországon, miután a munkaerőhiány fokozódik és a legkisebb bérek jelentős növelése is felfelé tolja a bérskálát. Mindezek miatt az átlagkereset 10 százalék felett is emelkedhet. Csakhogy közben az infláció is magas lesz, ami erodálja a keresetek vásárlóerejének növekedését.

Akinek 5 százalék alatt nő a fizetése jövőre, annak csökkenni fog a reálkeresete, visszaesik az életszínvonala. 

Portfolió