2024. első negyedévében Heves vármegyében összesen 92 alkalommal riasztották égő lakóépülethez a tűzoltókat. Ezekben a tüzekben 1 ember vesztette életét, 3-an pedig megsérültek.

Az év első három hónapjában keletkezett lakástüzek eloltásához vármegyénkben 19 óra 19 percre és 149 tűzoltójárműre volt szüksége a tűzoltóegységeknek. Összesítve 1735 négyzetméternyi épített terület égett le.

A 92 tűzzel érintett épület közül egyben sem volt füstérzékelő, holott ezek az eszközök a tűz keletkezésekor azonnal jeleznek, amikor még van idő cselekedni. A legtöbb tűz vármegyénkben  kéményekből indult, ez az összes eset csaknem 24 százaléka. A tüzesetek 19 százalékában a konyhában, 11 százalékában a hálószobában, 8 százalékában a padláson, 4 százalékban a pincében, 4 százalékában pedig a nappaliban csaptak fel a lángok. A tűz legtöbbször elektromos problémára, a fűtés hibáira, nyílt láng használatára, illetve főzésre vagy dohányzásra vezethető vissza. 

A legnagyobb tűz, illetve a leghosszabb beavatkozás február 20-án, Hevesvezekény településen történt, ahol egy háromszáz négyzetméteres, műhelyként és raktárként egyaránt használt melléképület égett teljes terjedelmében. Egy szabadnapos, hevesi hivatásos tűzoltó, Törőcsik Norbert tűzoltó őrmesternek köszönhetően az ingatlan tulajdonosa sérülések nélkül elhagyta az épületet, majd a lakó és az őrmester két gépjárművet is kimentett az ingatlanból, továbbá kikapcsolták a gázszolgáltatást és áramtalanították az épületet. A hevesi és a füzesabonyi hivatásos tűzoltók 4 óra 17 percen keresztül dolgoztak a káreset felszámolásán. A tűzoltóknak köszönhetően a tűz nem terjedt át a lakóházra. A tűzből több gázpalackot kivittek, egyet mesterlövésznek kellett kilőnie, hogy fel ne robbanjon.

A vármegyei katasztrófavédelem 7 esetben indított tűzvizsgálati eljárást a tűz pontos keletkezési helyének, idejének és okának feltárása érdekében, 3 helyen szándékos tűzokozás gyanúja merült fel, továbbá 3 épületnél pedig gázpalackok nehezítették az oltást. 

A lakástüzek megelőzése érdekében tanácsos a konyhába, hálószobába és a nappaliba füstérzékelőt szerelni a mennyezetre. Olyan füstérzékelők is beszerezhetőek, amelyek füst esetén nemcsak hangosan sípolnak, hanem jelzést is küldenek az okostelefonra. Ez praktikus megoldás lehet idős, egyedül élő hozzátartozóink védelmére. 

Az első negyedévben szén-monoxid miatt Hevesben 17 alkalommal riasztották a tűzoltókat, vármegyénkben halálos kimenetelű mérgezés nem történt. Akkor keletkezik szén-monoxid, ha zárt térben nyílt láng ég és nem megfelelő a levegő-utánpótlás. Az ilyen helyiségekben állandó és automatikus szellőzésre van szükség, az ablakokba légbevezetőt kell szerelni, nem elegendő az időnkénti szellőztetés. 

Címlapkép: Archív

Heves Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság