A fejlett ipari társadalmakban a népesség 62-92 százaléka szenved élete során legalább egy hétig tartó, a mindennapi életet befolyásoló derék vagy nyakfájásban. A tünetek és a radiológiai (Röntgen, MRI) elváltozások közti összefüggés rendkívül laza. Az esetek 85 százalékában a fájdalom nem köthető kimutatott elváltozáshoz, vagy ideggyöki érintettséghez.
 

A mozgásszervi megbetegedések a keresőképtelenség leggyakoribb okai

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár 2000. évi összesített adatai alapján a táppénzes állományban lévő betegek döntő többsége gerincbetegsége miatt volt keresőképtelen az átlag körüli (25,19 nap) időtartamon át.
“Koncepció a mozgásszervi betegségek leküzdésére a Csont és Izület Évtized jegyében”

Magyarországon 2003-ban a derékfájás okozta 6,5 millió keresőképtelen napra kifizetett táppénz összege 14, 2 milliárd Ft volt és később sem javult a helyzet

A háziorvosi betegségi statisztikából ki kell emelni a csigolyabetegségeket, miután a magas vérnyomást követően ez a betegség sújtja a legtöbb embert, gyakran okoz munkaképtelenséget, es sokszor vezet mozgáskorlátozottsághoz.
 

2009-ben több mint egymillióan voltak ezzel az egészségügyi problémával nyilvántartva.

2003 és 2015 között az esetek 24–28 százalékában valamilyen csont-izomrendszeri vagy kötőszövetet érintő betegség miatt kerültek táppénzes állományba a munkavállalók. Ezen esetek több mint fele hátfájdalomból vagy porckorong-rendellenességből adódott. A lakossági felmérések megerősítik azt a feltételezést, hogy a lakosság 30 százalékot meghaladó része panaszkodik gerincproblémára, derékfájásra, és közel 18 százalék nyaki gerincbetegségre, hogy sokan nem fordulnak gerincbetegségükkel szakemberhez, hanem otthon próbálják kikúrálni.

Háromféle ember van: akinek már fájt a gerince, akinek fáj, és akinek fájni fog

Az előzőekből látható, hogy a degeneratív gerincbetegségek társadalmunk legnagyobb részét érinti, hiszen életmódunkból fakadóan minden tényező a gerincünk, derekunk állapotának romlása irányába hat.
 
Megnyílt a Gerincműhely a noszvaji Csendülőben  /Fotó: Keller Richárd
 
Mit tehetünk gerincünk egészségének megtartása, javítása érdekében? Milyen hatások érik gyermekeinket már egészen kisiskolás koruktól és gondos szülőkként mivel óvhatjuk őket? Mikor dönthetünk úgy, hogy még a konzervatív gyógymódokat választhatjuk és mikor kell mindenképpen az operációt választani?
Ezekre a kérdésekre szeretnék a későbbiekben részletesen kitérni.
 
További információkért látogass el az egerinc.hu oldalra.
 
Dr. Kolonics Gábor
 
 
 
Forrás: http://integrityhungary.hu/nemzetko… ; Magyarország egészségügye és szociális rendszere Dr. Kincses Gyula ISBN 963 86789 5 X ; KSH, OEP