Sokan hiszik, hogy a pszichiátriai elektrosokk-kezelést már régen betiltották, mint barbár és idejétmúlt eljárást – derült ki egy online felmérésből. Mások úgy gondolják, hogy a ma alkalmazott „modern” elektrosokk már teljesen biztonságos. Eközben a valóság egészen képet mutat.
Május a mentális egészségügy hónapja, ennek alkalmából egy jogvédő szervezet online felmérést végzett a mentális egészségügy talál legvitatottabb szegletéről: a pszichiátriai elektrosokk-kezelésekről. Pontosabban azt mérték fel, hogy mit gondolnak és mennyire tájékozottak erről az emberek. Meglepő módon a válaszadók egyharmada meg volt győződve róla, hogy ilyesmit ma már nem végeznek Magyarországon, már régen betiltották. Továbbá közel háromnegyed részük nyilatkozta azt, hogy szerinte ez az eljárás nem alkalmas a gyógyításra. „Embertelenség, a beteg ember teljes megalázása, földbe tiprása. Remélem soha nem alkalmazzák sehol” – írta az egyik válaszadó.
A felmérést kitöltők egy része viszont tisztában volt vele, hogy a Száll a kakukk fészkére című filmből ismert elektrosokkot ma már elektrokonvulzív terápiának (ECT) nevezik, és altatásban végzik, izomlazítókkal (gyakorlatilag a szívverést kivéve teljesen lebénítják a testet, ami így lélegeztetőgépre kerül), így már nem törnek össze a páciens csontjai az áramütéseket követő görcsroham miatt. Ugyanakkor más dolgok semmit sem változtak a hetvenes évek óta: ma is egy epilepsziás nagyroham kiváltása a cél, ami a „mentális zavar” tüneteit hivatott megszüntetni. Ezt pedig továbbra is úgy érik el, hogy magas feszültségű, akár 460V áramot engednek át az emberi agyszöveten, vagyis a háztartási feszültség dupláját.
Ezért nem okoztak nagy meglepetést a válaszadók beszámolói, amelyek a kezelésből származó agykárosodásra utalnak:
„A kezelést követően észrevettem, hogy alig emlékszik valamire, inkább a rövidtávú memóriája sérült. Állapota rosszabb lett mint előtte, agyban már egyáltalán nincs köztünk.”
„Az elektrosokk kezelés következtében teljesen instabil lett egy ismerősöm.”
A Somatics nevű, ECT- készülékeket gyártó cég ellen 2018-ban pert indítottak, melynek lezárása után a cég feltüntette a weboldalán a következő, nem elhanyagolható tényeket: “Az ECT anterográd [új emlékeket érintő] vagy retrográd [régi emlékeket érintő] amnéziát eredményezhet. Az ilyen utóhatás általában idővel megszűnik, azonban lehetséges a nem teljes gyógyulás. Ritka esetekben a betegeknél maradandó emlékezetkiesés vagy maradandó agykárosodás léphet fel”. A másik ECT-gépeket gyártó vállalat, a MECTA pedig csődeljárást kezdeményezett 2022-ben, mert annyi pert indítottak ellenük az agykárosodások miatt, hogy nem tudott többé felelősségbiztosítást kötni a gépeire.
Mindennek dacára a szigorú tény az, hogy ez a kétes hírű eljárás Magyarországon ma is alkalmazásban van több kórházban is: Budapesten, Kecskeméten, Pécsett és Szegeden is.
Az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért nevű nemzetközi jogvédő szervezet egy nagyon mélyreható dokumentumfilmet is készített a témáról, melyben áldozatokat, szakértőket, pszichiátereket, sőt még az ECT készülékek gyártóját is megszólaltatják, felfedve ezzel az eljárással kapcsolatos összes olyan információt, amit az átlagember elől mindeddig sikeresen elrejtettek.
A dokumentumfilm megtekinthető a szervezet magyarországi csoportjának weboldalán:
https://emberijogok.hu/kezeles-vagy-kinzas/
Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért (CCHR)
(Címlapkép: Pixabay)