Akár először vásárol régiséget, akár csak szeretné felfrissíteni tudását, ez a cikk Önnek szól. A régiségek vásárlása szórakoztató és izgalmas módja lehet otthona díszítésének vagy csupán gyűjtés céljából. De remek pénzkereseti lehetőség is azok számára, akik értékes tárgyakat örököltek, de nem érzik a késztetést, hogy megtartsák ezeket.

Mikor számít valami eredetinek?

A 100 évnél régebbi tárgyakat általában régiségnek tekintik. Elmondhatjuk, hogy az antik tárgyak többsége kézzel és a lehető legkevesebb gépi segítséggel készül. A legtöbb régiség tehát a 20. század előtti időkből származik, mert 1900 után a legtöbb tárgyat főként géppel készítették. A festmények ettől kissé eltérnek, ezért festmény felvásárlás előtt más szempontokat is figyelembe kell venni.

De az antik nem feltétlenül jelenti azt, hogy valami feltétlenül magas művészi értékkel bír. Művészet csak akkor létezik, ha a tárgy kivételesen egyedi és eredeti minőségű, és egy jelentős művész készítette. Az antik tárgyaknál a kor fontosabb, mint a művészi érték. Például egy Van Gogh műalkotás, nem antik. De egy ugyanabból a korból származó festményt, amely nem igazán mondhat magáénak művészi minőséget, antiknak is lehet nevezni. A különbséget néha nehéz megtenni, különösen, ha olyan tárgyakról van szó, amelyek „tervezésük” miatt váltak híressé.

Mitől értékesek a régiségek?

Az antik tárgyak ára és értéke számos tényezőtől függ, amelyek közül a legfontosabbak az alábbiak:

  • Ki csinálta? – Melyik művész, melyik gyár készítette a tárgyat, és mi volt annak történelmi jelentősége a művészettörténetben.
  • A tárgy kora – Egy sorozat korai példánya gyakran értékesebb, mint egy későbbi példány.
  • Ritkaság – Itt is minél kevesebb példány létezik, és minél különlegesebb az objektum, annál ritkább és magasabb lesz az értéke.
  • A hitelesség és a kontextus – Mennyire vagyunk biztosak abban, hogy valami valódi vagy hiteles? Az antik érték szempontjából fontos tudni, hogy van-e eredetiség igazolása vagy leírása, például lehet-e tudni, hogy kitől származik.
  • Minőség – Természetesen egy antik darab kevesebbet ér, ha megsérül vagy helyreállítják. Ez különösen igaz a kerámiákra és az üvegárukra.
  • A felhasznált anyagok – Minél ritkább és jobb minőségű anyagokat használnak fel, annál értékesebb a tárgy.
  • Aktuális ízlés és trendek – A kortárs trendek és az antik tárgyak kívánatossága az idő előrehaladtával folyamatosan változik. Különösen így van és volt ez az antik bútoroknál, ahol megnőtt a kínálat.

Személyes ízlés – Ha valami megtetszik, akkor az nyilván nagyon értékes lesz az érdeklődőnek. Tehát ha régiséget vásárol, azt vegye meg, amit első ránézésre különlegesnek talál. Máskülönben ha Ön a modern művészet szerelmese, de több értékes régiség van a birtokában ne féljen élni a hagyaték felvásárlás lehetőségével, hogy így mindenki jól járjon.

Címlapkép: freepik.com