A fogaink épségének megőrzése az egyik legfontosabb feladatunk, hiszen nagymértékben függ ettől az egészségünk és a megjelenésünk.
Manapság sajnos nagyon sokan vannak azok, akik spórolni próbálnak a fogkrém árán, pedig nem tudják, hogy ez mekkora hiba. A megfelelő fogkrém kiválasztása legalább annyira fontos, mint a helyes fogápolási szokások, a helyes fogmosás elsajátítása.
Rengeteg fajta fogkrémet lehet manapság kapni a piacon és méltán jöhetünk zavarba, ha választani kell
Kezdjük az elején: mi a célunk a fogkrémvásárlással? Például ha alapvetően egészségesek a fogaink, akkor érdekünkben áll, hogy ez így is maradjon, tehát akkor prevenciós célzattal kell fogkrémet választanunk.
Amennyiben el vannak színeződve a fogaink, akkor fogfehérítős fogkrémet keresünk. Ha problémáink vannak az ínyünkkel, akkor természetesen valami speciálisabb fogkrémet akarunk majd választani és a többi.
Fontos leszögezni, hogy a fogkrémek árának az egyik fő összetevője a marketing, és a reklámok költségeit a gyártók a fogyasztókkal fizettetik meg. Tehát a sokat reklámozott termékek drágábbak, de nem feltétlenül jobbak. Az olcsó termékekből viszont valószínűleg kispórolják azon összetevőket, amelyek valóban hasznosak.
A jó vezérelv mindig az, hogy tájékozódjunk a termékeken megtalálható tájékoztatókból, hogy konkrét képet kapjunk a fogkrémek összetevőivel kapcsolatban. Ha bizonytalan vagy abban, hogy melyik fogkrémfajtával járnál a legjobban, akkor mindenképp érdemes szétnézned a Profimed weboldalon.
Egészséges fogak szempontjából mire kell figyelni?
Ha egészségesek a fogaink, akkor arra kell ügyelnünk, hogy olyan terméket válasszunk, amely képes fenntartani a fogaink számára megfelelő mennyiségű fluoridot és ásványi anyagokat. A fluorid szükséges mértéke nemtől és korosztálytól függ.
Csecsemőknek napi 0,25-0,5 mg-ra van belőle szüksége. 15 éves korig a gyermekeknek 0,7-3, g mg-ra, ettől felfelé a nőknek nagyjából 3 mg, a férfiaké pedig 3,2-3,8 mg.
Fontos tudni, hogy a fluoridot nem csak fogkrémekből, hanem ásványvizekből is pótolhatjuk.
Fogfehérítés igénye esetén
Nagyon nem egyértelmű, hogy milyen fogkrémet válasszon az, aki szeretnék fehéren tartani vagy fehéríteni a fogait.
Nagyon fontos szempont, hogy ezen esetekben érdemes több féle fogkrémet is használni, hiszen az erős fogfehérítő fogkrémek fizikailag is igénybe tudják venni a fogzománcunkat.
Ha fogfehérítős fogkrémet használunk, akkor tartózkodjunk az olyan termékek tartós használatától, amelyekben szemcsék vannak. Ezen termékeket csak heti 1-2 alkalommal használjuk.
Érzékeny fogak
Az érzékeny fog vagy fogíny egy már kialakult betegségre utaló jel. Általában az íny elfertőződéséről van szó, de lehet, hogy már a fogakra is átterjedt a gyulladás és a korrózió.
Ilyen esetekben ügyeljünk az érzékeny fogakra és fogínyre kifejlesztett termékek használatánál, hogy azokat se vigyük túlzásba. A termékektől tájékozódhatunk a fogorvosunknál vagy a patikusoknál.
A fogak ásványi anyag tartalmának pótlásához remek választásnak bizonyulnak a különböző gyógynövényes fogkrémek.
Ezen termékek épp úgy, mint az érzékeny fogakra kifejlesztett fogkrémek az átlagos fogkrémek árától jelentősen drágábbak, de ha a megbízható márkák közül választunk, akkor egészen biztosan hasznosak is lesznek.
A fogmosásról is ejtsünk pár szót!
A cikkünk hiába szól a megfelelő fogkrém kiválasztásáról, mégis elengedhetetlen, hogy a helyes fogmosási technikákról is szóljunk néhány szót.
A megfelelő fogmosás időtartam alap esetben nagyjából 3 perc. Ettől csak indokolt esetben érdemes eltárni.
A megfelelő fogmosási technikák közé sorolhatóak a
- sepregetés. A fogkefét 45°-os szögben, az így egy részét is takarva, függőleges sepregető mozdulatokkal használjuk.
- a nyolcas. Jó módszer, ha a fogkefével fekvő nyolcasokat rajzolunk a fogainkra vagy körkörösen mozgatjuk a fogkefét.
Érdemes az ínyt nagyon finomat tisztítani, hiszen a fogkefe könnyen mikrosérüléseket okozhat a szájban. Érdemes napi két alkalommal fogat mosni, reggel és este, de annál többször már indokolatlan lehet.