Augusztus 29-én, hétfőn Mészáros Zsolt Máté és a Szent Efrém Férfikar hangversenyét hallgathatják az egri Bazilikában a komolyzene rajongói.
A Szent Efrém Férfikar névadójáról, Szír Szent Efrémről (306-373) – akit már kortársai a „Szentlélek hárfája” megtisztelő címmel illettek – feljegyezték, hogy énekei, himnuszai sok embert vezettek vissza az „igaz útra”. A férfikar fő célja a bizánci rítusú keresztény világ vokális örökségének kutatása, bemutatása és népszerűsítése, a bizánci zene szépségének és misztériumának megismertetése elsősorban a magyar, valamint az európai közönséggel.
Ugyancsak nagy hangsúlyt helyez az európai kortárs zene új kompozícióinak megszólaltatására és a magyar férfikari hagyomány (Liszt, Bartók, Kodály, Ligeti) ápolására. Alapítója és művészeti vezetője a Liszt-díjas Bubnó Tamás. Az együttes tagjai kivételes hangi adottságokkal és zenei képzettséggel rendelkező énekesek, akik olyan együttesekben énekeltek korábban, mint például a Nemzeti Énekkar vagy a Honvéd Férfikar.
Mészáros Zsolt Máté 2013 decemberétől a Kőbányai Szent László templom orgonaművésze, a Szent László kórus korrepetitora. Orgonatanulmányait a miskolci Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolában kezdte meg, tanára Andrássyné Mátyus Gabriella volt. 2012-ben felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti egyetemre, ahol Fassang László, Pálúr János, Ruppert István és Szabó Balázs irányításával folytat tanulmányokat. Részt vett többek között Arvid Gast, Christoph Bossert, Hans-Ola Ericsson, Ton Koopman és Szathmáry Zsigmond mesterkurzusain. Magyarország mellett Franciaországban, Németországban, Szerbiában és Szlovákiában adott hangversenyeket. Több kortárs mű magyarországi bemutatója fűződik a nevéhez. A Dél-Dunántúli Filharmónia 2012-es közönségversenyén első helyezést ért el. Érdeklődése központjában a történelmi orgonák, illetve a napjainkban ritka fúvólégrendszerű harmóniumok állnak. Hangversenyeinek műsorán gyakran szerepelnek a romantikus repertoár nagyszabású kompozíciói. Liszt Ferenc születésének 205. évfordulója alkalmából koncertsorozatot indít, melynek hangversenyein a mester összes szóló orgonára- és harmóniumra írott műve mellett fontosabb egyházzenei kompozícióit, valamint saját átiratait tűzi műsorra. 2016-ban elnyerte a teljes Fischer Annie Előadó-művészeti ösztöndíjat.
Műsor
Marchand: Grand dialogue
Sáry: Énekeljetek az Úrnak
J.S.Bach: c-moll passacaglia
Mamao chveno – grúz Miatyánk parafrázis
Alain: II. fantázia
Kai le kai – dél-afrikai sutu nyelvű Jézus-ima
Liszt: B-A-C-H prelúdium és fúga
Liszt: Über allen Gipflen ist Ruh
Wagner: Trisztán és Izolda – előjáték (Alexander Wilhelm Gottschalg átirata)
Athos-hegyi Trishagion
Téged jöttünk köszönteni – Máriapócsi ének
Tournemire: Improvizáció a Victimae Pascali Laudes-re
Liszt: Mihi autem adhaerere
Liszt: Laudate dominum
A koncert helyszíne a Bazilika (Eger, Pyrker János tér 1, 3300).