Banting 1891. november 14-én született, így ezt a napot nyilvánította az ENSZ 2006-ban a Diabetes Világnapjává.
A cukorbetegség globális probléma, káros emberi, szociális és gazdasági hatásokkal. Ma már több mint 250 millió cukorbeteg él világszerte, számuk évente 7 millióval növekszik. Diabetológusok, dietetikusok szerint ha a kormányok most elkezdik népszerűsíteni az egészséges életmód, diéta, rendszeres fizikai aktivitás és életmód változtatás szükségességét a kettes típusú, úgynevezett idős kori cukorbetegség “terjedése” alacsony költséggel visszafordítható.
Heves megyében 25 éve segíti a cukorbetegeket, és hívja fel a prevenció és az egészséges életmód fontosságára a Heves Megyei Diabétesz Szövetség.
Az 1991 óta működő, kiemelkedően közhasznú egyesület elnöke, Keller Józsefné hírportálunknak elmondta: a (kettes típusú) cukorbetegség megelőzésében, illetve minden cukorbetegség típusnál a szövődmények kivédésben kulcsszerepe van a sportnak, mozgásnak. Ezért az egyesület minden évben valamilyen aktív, mozgásos programmal (kirándulás, kerékpározás) emlékezik meg Banting születésnapjáról, aki több millió cukorbeteg életét mentette meg, azzal hogy 1922-ben felfedezte az inzulint.
A cukorbetegség olyan alattomos betegség, amely gyakran már csak akkor okoz tüneteket, amikor már előrehaladott szakaszában jár. Hazánkban jelenleg 600 ezer cukorbeteget tartanak nyilván, ez a szám évente 5-10 százalékkal növekszik.
Magyarországon minden 12 ember közül egy cukorbeteg, illetve kóros a cukoranyagcseréje. Ebből sajnos egyenesen következik, hogy népbetegség, olyan betegség, amely ugyan nem gyógyítható, de megfelelő testmozgással, diétával, gyógyszerekkel a vércukornak az egészségeshez közeli szinten tartásával jól kezelhető. A betegség két fő típusa mellett – 1-es és 2-es típusú cukorbetegség – lehetséges várandósság alatt kialakuló diabétesz is.
A betegségre utaló tünetek: állandó szomjúság, sok vizelet, bőrviszketés, sebek lassú gyógyulása, fáradtság, látási problémák, kéz- és lábzsibbadás, szexuális problémák.
Szakemberek szerint egyáltalán nem mindegy, hogy melyik típusú diabétesszel van dolgunk. A közhiedelem azt tartja, hogy az 1-es típusú cukorbetegség a fiatalok betegsége, mivel többnyire a 35-40 év alatti korosztályt sújtja. Ma már tudjuk, hogy ezekben a korosztályokban ugyan nagyobb eséllyel alakulhat ki a betegség, de bármikor előtörhet. Ennél a típusú diabétesznél a hasnyálmirigy inzulint termelő sejtjei (béta-sejtek) elpusztulnak, és megszűnik az inzulintermelés. Az 1-es típusú cukorbetegségre való hajlam részben genetikai tényezők következménye, de vírusok is elindíthatják a béta-sejtek pusztulását, mely inzulinhiányhoz, végül pedig cukorbetegséghez vezet.
- akinek életkora 45 év felett van;
- akit magas vérnyomással, szív- és érrendszeri betegségekkel kezelnek;
- akinek a családjában már előfordult cukorbetegség;
- aki életmódjában nem vagy ritkán szerepel a mozgás és ülőmunkát végez;
- aki túlsúlyos;
- akinél a várandóssága alatt magasabb vércukorértéket mértek.
A felsorolt tényezők mellett sok szakember említi a stresszt mint rizikófaktort, a stressz okolható egyébként a szív- és érrendszeri betegségek-, emésztőszervi megbetegedések vagy éppen bőrgyógyászati panaszok kialakulásáért is.
Talán a legfontosabb azt tudomásul venni, hogy a diabétesz igenis szinten tartható, kontrollálható betegség. Az 1-es típusú, azaz inzulinfüggő diabéteszt egyértelműen inzulin beadásával – úgynevezett intenzív inzulinterápiával – kezelik. A 2-es típusnál szóba jöhet a szájon át szedhető gyógyszer, de éppígy az injekciós vagy inhalációs inzulin is. Mindkét típusnál nagyon fontos szerepet játszik a diéta és a rendszeres mozgás bevezetése. A fogyás – túlsúly esetén – mindenképp üdvözlendő (tehermentesíti a szervezetet), arról nem is beszélve, hogy újabb kutatások szerint – más tényezők mellett – megakadályozhatja a cukorbetegség rosszabbodását. A tudatos életmód kialakítása orvosi és táplálkozási szakemberek segítségével, a rendszeres, akár napi szintű testmozgás (a sétától a kerékpározáson át a tornáig) bizony nagyon sokat segíthet a normálishoz közelítő cukorszint beállításában.
Sajnos, az 1-es típusú diabétesz megelőzésére nincs módunk, de a 2-es típus kialakulásának megakadályozását életmódváltással akár meg is akadályozhatjuk.
A vércukorszintmérő készülékek ára elég nagy szórást mutat, vásárolhatunk 6000 forintért, de találunk 20 ezer forintnál jóval drágább készüléket is. Az egyszeri megvételt minden inzulinkezelésre szoruló diabéteszesnek támogatja a társadalombiztosítás 50%-kal. Ehhez természetesen szakorvosi receptre van szükség. Recept nélkül a teljes összeget kell fizetnümk. Tudni kell még, hogy a vércukorszintmérőhöz rendszeresen kell úgynevezett tesztcsíkot vásárolni, amelynek ára darabonként 60 és 120 forint között mozoghat.