Magyarországról egy negyvenhat tagú egység augusztus elsején, tizenhárom járművel a katasztrófavédelem budapesti, XVII. kerületi Ferihegyi úti raktárbázisáról indult útnak, miután Észak-Macedónia a területén pusztító erdőtüzek megfékezéséhez az Európai Unió Polgári Védelmi Mechanizmusán keresztül a tagországok segítségét kérte.
A Magyar Kormány által felajánlott és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság állományából összeállított egység a tűzoltók mellett logisztikusokból, drónpilótákból és az Országos Mentőszolgálat három egészségügyi szakemberéből állt. A csapat egyik tagja volt Keskeny Attila tűzoltó zászlós, aki az egri hivatásos tűzoltó-parancsnokságon 17 éve teljesít szolgálatot, jelenleg szerparancsnoki, illetve különlegesszer-kezelői beosztásokban végzi feladatait.
A magyar kontingens a küldetés első napjaiban a Makedonszki brodi járásában lévő Breznica település környékén égő tüzek megfékezésében nyújtott segítséget. Ezt követően másik helyszínen, a Jasen rezervátumban támogatták a felderítést és az oltást. A csapat visszatérése előtt, szombat délután Brod település polgármestere és a település tűzoltóparancsnoka is megköszönte a magyar egység tíz napon át mutatott helytállását.
Keskeny Attila tűzoltó zászlós osztotta megosztotta velünk személyes élményeit az utazásról és beavatkozásokról.
A hónap első napján, reggel hat órakor, a kötelező orvosi vizsgálatokat, továbbá az úti okmányok ellenőrzését követően indultunk Észak-Macedóniába” – kezdte történetét Attila. A zászlós gépjárművetői tapasztalattal is rendelkezik, az egyik vízszállító tűzoltóautó vezetése az első feladatai között volt. „Váltásban vezettem a kollégámmal, öt alkalommal álltunk meg és akkor cseréltünk helyet, közel húsz óráig tartott mire megérkeztünk Skopjébe, a tűzoltóságra” – folytatta Attila. A helyi tűzoltóságon az elemzések és a légi felderítés által megállapított, legkritikusabb helyszíneken kérték a magyar tűzoltók segítségét. „Mint mindig az elsődleges szempont a lakosság védelme volt, a tűz által veszélyeztettet települések közelében avatkoztunk be.
A hegyi terepen védősávot alakítottunk ki, ehhez motoros láncfűrészekkel fákat is ki kellet döntenünk, illetve ásókkal árkot ástunk, mellyel megakadályoztuk, hogy a száraz aljnövényzetben továbbterjedjenek a lángok.” – osztotta meg velünk Attila. Az erdőtüzes gépjárművek magas terepjáró képességgel rendelkeznek, amelyről vízsugarat szereltek, továbbá puttonyfecskendőkkel oltották a tüzet. „A nehéz fizikai megerőltetés mellett, a terepviszonyok és a magas hőmérséklet is komoly próbára tett minket. A hőmérséklet nappal jellemzően 30 Celsius-fok fölött volt, de mértünk 40 Celsius-fok közeli értéket is. A meleg füstben és a tűz közelében a hőérzet hatványozódik, a beavatkozások alkalmával a mentős bajtársak fokozottan figyeltek ránk, hogy nehogy túlhevüljünk, vagy dehidratálódjunk” -mondta Attila. Izotóniás védőitalokkal látták el őket, az élelmiszert pedig a helyi tűzoltók, önkéntesek a védekezés és oltás helyszínére vitték. „A szállás és étkezés megoldott volt, a kapcsolattartás egyszerű volt, minden nap tudtam beszélni a párommal, itthoni szeretteimmel, meg tudtam nyugtatni őket, hogy minden rendben van” – mondta a zászlós. A magyar csapat augusztus 11-én, este érkezett haza, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság műveleti-főigazgatóhelyettese fogadta őket, aki megköszönte a magyar csapat kiemelkedő és eredményes helytállását, külön kiemelve a drónok alkalmazását, amely nagyban segítette az oltáson dolgozó tűzoltók munkáját. „A csapatunk tagjai számos vármegyéből érkeztek, volt, akivel most találkoztam először. Ez nem akadályozott meg minket, azonnal egy egységgé váltunk, a csapat vezetője irányította a beavatkozásokat, mi pedig igazi tűzoltó társakként az első perctől kezdve egymást segítve törekedtünk arra, hogy minél többet segítsünk, minél gyorsabban meg tudjunk védeni a bajba jutott településeket a pusztító lángoktól” – zárta a beszélgetést Keskeny Attila. “
Fotó: Keskeny Attila archív
Heves Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság