Október 7-e és 11-e között ünnepeljük a Nemzetközi Plazmaadó Hetet, melynek célja, hogy felhívja a közvélemény figyelmét a plazmagyűjtés jelentőségére és elismertséget vívjon ki a mások életét megmentő és jobbá tevő plazmadonorok számára. Még inkább nevezetes az idei év, mert 60 évvel ezelőtt nyitotta meg a BioLife jogelődje az első, magánvállalat által működtetett európai plazmaközpontot Bécsben.
A Plazmaadó hét és a 60 éves évforduló alkalmából a BioLife Plazma Hungary az egri és pécsi Bajcsy-Zsilinszky úti központjaiban október 11-én, pénteken este 7-től várja a plazmadonorokat és a plazmaadás iránt érdeklődőket a Plazmaadók Éjszakáján. A központok különleges programokkal készülnek erre az estére: a látogatók betekintést nyerhetnek a plazmaadás folyamatába, találkozhatnak szakértőkkel, és részt vehetnek különböző interaktív programokon, sőt, az egri központban Somhegyi Krisztián magyar bajnok műugró, korábbi exatlonos versenyző, a BioLife plazmaadó nagykövete várja őket.
„Izgalommal készülök a Plazmaadók Éjszakájára, ahol a BioLife plazmaadó nagyköveteként megosztom majd a tapasztalataimat és aktívan részt veszek a vállalat edukációs programjában” – mondta el Krisztián az eseményre készülve.
Somhegyi Krisztián Egerben várja a BioLife Plazmaadók Éjszakájának látogatóit.
A vérplazma életmentő a betegek számára, akik az abból készült gyógyszerekre vannak utalva. Európa-szerte évente több ezer, ritka betegségben, például hemofíliában, immunhiányban és egyéb betegségben szenvedő beteg részesül a plazmából származó terápiákból. De balesetek, műtétek okán bárki kerülhet olyan helyzetbe, hogy plazmaalapú készítményre van szüksége. Életek múlhatnak azon, hogy megfelelő mennyiségben állnak-e rendelkezésre a plazmaalapú gyógyszerek, így tehát létfontosságú a vérplazma folyamatos biztosítása az egészségügy számára.
A BioLife jogelődje 1964-ben nyitotta meg Európa első plazmaferezis központját Bécsben. Azóta a plazmaadással kapcsolatos tudatosság nőtt, és a plazmaközpontok száma emelkedett, de Európa továbbra is elsősorban az Egyesült Államokból érkező plazmától függ. Jól szemlélteti a plazma iráni igényt az a tény, hogy átlagosan 1200 donációra van szükség egyetlen hemofíliás felnőtt éves kezeléséhez – ugyanakkor a plazma iránti kereslet folyamatosan növekszik az új és innovatív kezelések fejlesztésének köszönhetően. A BioLife elkötelezett abban, hogy Európa önellátóvá váljon, és az életmentő terápiák akkor és ott álljanak rendelkezésre, amikor és ahol a legnagyobb szükség van rájuk.
A vérplazma nem állítható elő mesterségesen, kizárólagos forrását az önkéntes donorok jelentik. A plazma alapú terápiákra egyre nagyobb az igény világszerte, folyamatosan nő az egészségügy által felhasznált plazma mennyisége, és ezzel az önkéntes plazmaadás fontossága is. A Nemzetközi Plazmaadó Hét erre kívánja évről évre felhívni a figyelmet, a Plazmadonorok Éjszakáján pedig közérthető formában ismerhetik meg a látogatók a plazma útját a donortól a betegig.
„A plazmaadók egészsége elsőrendű szempont, amely a plazmaadás minden szakaszában érvényre jut” – mondta Dr. Nyerges Judit, a BioLife Plazma Hungary Kft. ügyvezetője. „Szeretnénk minél több hasznos információt átadni a plazmaadással kapcsolatos tévhitek eloszlatására, és érdekességeket arról, hogy hogyan jut el a plazma a donortól a plazmaalapú készítményre szoruló személyekhez. Ezért is döntöttünk immár másodszor a Plazmadonorok Éjszakájának megszervezése mellett az idei Plazmaadó Héten. Várunk szeretettel minden érdeklődőt a pécsi és egri plazmaközpontjainkban, hogy az ott kialakított állomásokon bepillantsanak a kulisszák mögé” – tette hozzá Nyerges Judit.
Az egri és pécsi Plazmaadók éjszakájának részleteiről további információ az események oldalain: https://www.facebook.com/events/825180623162054?locale=hu_HU
A plazmaadás lehetőségeiről és tudnivalóiról a leendő donorok a BioLife plazmaközpontokban és a BioLife weboldalán találnak további információt.