A várban zajló próbaásatásoknak több meglepő eredménye is van.
Három helyen végeznek próbaásatást a héten az egri vár területén, mielőtt megkezdődne a várfejlesztés következő üteme – számolt be kedd reggel a heol.hu. Az ásatást vezető régész, dr. Buzás Gergely, a visegrádi Mátyás Király Múzeum igazgatója a portálnak elmondta: mindhárom helyszínen nagyon érdekes leletekre bukkantak. Kifejtette: az ágyúdombon három és fél méter mélyen egy középkori ház maradványait találták meg. A ház még a törökkor és az ágyúdomb megépítése előtt épült, melynek padlója, szemeskályhája és csavart kerámiadísze is felszínre került.
A vár fejlesztési terve szerint visszaépítik a török ágyúdombot, nagyjából három-öt méter magasra, de nem földdel tömik meg, hanem egy moziterem lesz majd belül – árulta el dr. Buzás Gergely.
Azonban a Varkoch-kapunál lesz a leglátványosabb fejlesztés: visszaépítik a kapu “eredeti” felvonóhídját, amely felzáródott a kapura.
A legmeglepőbb felfedezés a vár déli kapujánál várt a régészekre. Az ott található fülesbástyát eredetileg Ottavio Baldigara kezdte el felépíteni az 1580-as években, de az 1596-os török ostrom megakadályozta abban, hogy befejezzék a munkát, ennek következtében a betöltés soha nem készült el. A falakat pedig a XIX. század elején bontották vissza. Egy korábbi ásatás során egy X-XI. századi falu maradványai kerültek elő, amely Eger őstelepülése lehetett. Az Árpád-kor elején ugyanis az egri püspök menedékvára nem itt, hanem a felsőtárkányi Várhegyen egy hatalmas erődítményben volt, de ezt a tatárok lerombolták. Az egri Várhegyen a 13. században is csak kisebb erősség volt, a magas kőfalakat az országos újjáépítés részeként, az egri püspök parancsára emelték.
A teljes cikket ITT olvashatod el.
Forrás: HEOL
AJÁNLJUK MÉG
Ezúttal zoknicsatában diadalmaskodott Eger az oszmánok felett – Fotók