Fotó: Fazekas István
Fotó: Fazekas István
Kovács Nimród sokoldalú tehetség, igazi selfmade man. Sokat bukdácsolt a gimnáziumban, segédmunkás volt, majd pincérfiú lett, végül kalandos körülmények között disszidált, és bejött neki az amerikai álom. Hazánkban a nevéhez fűződik a magyarországi HBO és UPC, és nagyon nem mellesleg Egerből irányítja világhírű borászatát.

Kovács Nimródnak nem voltak könnyű középiskolás évei. Amikor a harmadik osztályból kirúgták, segédmunkásként dolgozott a Vitukinál, s ott ismerte meg a két évvel idősebb Juditot, élete első nagy szerelmét, akinek a hatására összeszedte magát.

A fiatalember a szürke magyar valóság helyett amerikai életre, szabadságra vágyott. Itthon egy kis lakásban tengődött a Rákóczi úton, nem vették fel a jogi egyetemre, emiatt pincérnek állt a Margitszigeti Nagyszállóban. Látta maga körül az öreg, szétesett csálingereket naponta berúgni, Judittal is voltak balhéi, és a mamája is állandóan “vigyázott” rá. Mivel úgy érezte, elfogy a levegő körülötte, döntött. Kért egy piros útlevelet, amivel a szocialista országokba lehetett utazni, Jugoszláviába ment és onnan átúszott Olaszországba.

Persze ezzel nem érte be a tehetséges és ambíciózus fiatalember. Nem akart Európában maradni és egész életében másodosztályú bevándorlóként élni. Mivel Amerikában nem számít, hogy honnan jön az ember, csak az számít, hova tart, Oklahomában, Tulsában telepedett le, majd később átköltözött Denverbe.

Első nagy üzleti sikerét is Denverben aratta a Discovery Channellel, miután egy manhattani reklámügynökségnél beletanult a marketing szakmába és a “pénzcsinálás” mesterségébe.

Kovács Nimród nagyon hisz a kemény munkában, az őszinte beszédben, abban, hogy pontosan meg kell fogalmazni az elvárásokat, hogy ne legyen félreértés. Amit nagyon korán megtanult a szakmában: nem lehet simlizni, ha valaki elkövet egy hibát, azonnali hatállyal be kell ismerni és korrigálni. Szerinte Magyarországon még mindig a gagyi és a mutyi él, és azért fogadják el a gagyit, mert ott van a mutyi.

Amikor elment Magyarországról, nem akart visszatérni. Nem voltak boldog emlékei, és amerikai akart lenni. 1990-ben éppen Londonban dolgozott, mert új piacokat kellett felhajtani a telítődő amerikai után, onnan hazajött meglátogatni a mamáját.

Éppen ekkor nyílt ki a világ Magyarországon és Kelet-Európában, nagyon sok érdeklődő befektető jelent meg. Megismerkedett jó néhány kollégával a kábelszakmában, s mivel akkor ő már tulajdonos volt az egyik amerikai cégben, arra gondoltak, milyen érdekes lenne itthon kialakítani egy nyugati típusú kábelcéget. Összeálltak két másik amerikai céggel és létrehozták a Kábelkomot. Kilenc vidéki városban átépítették a kábelrendszert. Tehát – szimbolikusan – létrehozták a polcokat, de kellett rájuk áru, s ez lett a magyarországi HBO, az első mozicsatorna, ami 1991 szeptemberében indult.

Kovács Nimród végül is Magyarországon maradt, és a Kábelkomnál megismert Dorottyával új életet kezdett a budapesti Istenhegyen.

Fotó: Fazekas István
Fotó: Fazekas István

2000-ben néhány barátjával úgy határoztak, hogy csinálnak egy kereskedőcéget Monarchia néven. Körbejárták az országot, választottak a különböző borászatok boraiból, és azokat a Monarchia címkékkel próbáltuk forgalmazni – nemcsak Magyarországon, hanem külföldön is. Bevallása szerint nem volt jó a koncepció, mert a magyar borok világhírűek, de csak Magyarországon. Azért mégis tovább működtek, vettek hozzá Amerikában is egy-két céget, hogy ott is menjenek előre.

Amikor kiszállt a UPC-ből, úgy határozott, hogy kivásárlolja a többi partnert és Ipacs Géza, nagyon tehetséges grafikus és stratéga segítségével átkeresztelték az egri Monarchia Borászatot Kovács Nimród Borászattá.

A mi borászatunkat úgy szeretem hívni, hogy “a világot látott Eger”. Szóval a mi boraink úgy készülnek, hogy a világon a borszerető ember azonnali hatállyal értékelje – vallja büszkén Kovács Nimród.

Szerinte az egri borra egy brutálisan jó nemzetközi márkát lehet felépíteni, ez pusztán idő kérdése. Egyszer szeretné, ha azt mondanák róluk: “Kovács Nimród Borászat, Eger büszkesége.”

A teljes interjút a hvg.hu portálon olvashatod el.

(HVG)