A hagyományos csipkelekvár elkészítésének kulisszatitkait fürkészhették ki az érdeklődők a 9. Csipkebogyó fesztiválon Szarvaskőben hétvégén. Az Állomáskerti Szabadidőparkban öt helyen fűtötték fel az üstöket, és dolgoztak szakadatlanul, kőkeményen szorgos kezek, hogy a bogyóból lekvár legyen. A fesztivált csipketea- és forralt bor kóstolás, kisvonatos „bogyójárat”, falukerülő túra és zenés-táncos szórakoztató programok fűszerezték.
Sok türelemre és szorgos munkára van szüksége annak, aki hagyományos módon akar csipkelekvárt készíteni. Talán ez a legfőbb tanulsága számunkra a szombati Szarvaskőben megrendezett sikeres és remek hangulatú Csipkebogyó fesztiválnak.
A kegyes és nyájas időjárásnak köszönhetően az Állomáskerti Szabadidőparkban öt helyen fűtötték fel az üstöket, és dolgoztak szakadatlanul, kőkeményen szorgos kezek, hogy a bogyóból lekvár legyen.
Sok és lassan végezhető kézimunkával készítették elő a gyümölcsöt. Levágták a szárcsonkot és a csészelevél maradványokat, kettéhasították a bogyót és kikaparták a magokat és a szőröket.
Azután megfőzték és darálták, majd cukrot adtak hozzá.
A főzéshez annyi vizet kell hozzáadni, hogy teljesen ellepje a gyümölcsöket. Mivel a gyümölcsben sok pektin van, a törésnél főzővizet kell hozzá adni, hogy híg lekvárszerű legyen, mert egyébként nagyon nehezen és rossz hatásfokkal lehet passzírozni.
A lekvárkészítés egyik legfontosabb mozzanata a kóstolás, tesztelés /Fotó: Keller Richárd
Míg készült a finom lekvár szórakoztató programokkal is múlathatták a vendégek az időt.
Egy kilogramm gyümölcsből 0,6 kg lekvárra lehet számítani.
A forralt bor, csipkelekvár és finom étel után sokan ellenőriztették a vércukor- és vérnyomás szintjüket is.