Sajnos, a járványhelyzet még nem ért véget, de a COVID-19 nem az egyetlen fertőző betegség, amellyel karanténba kerülhet az ember. Mivel ilyenkor a beteget izolálni kell a környezetétől, nem könnyű megoldani a máskor egyszerűnek tűnő mindennapi feladatokat. Még akkor sem, ha valaki családtagokkal él egy háztartásban, hiszen súlyos esetben a karantén rájuk is vonatkozik. Aki pedig egyedül él, ebben az amúgy is nehéz helyzetben lelki támogatásra is szorulhat.

Hogyan történik az e-recept kiváltás más részére, miben segíthetünk, ha egy családtagunk vagy barátunk karanténba kerül?


E-recept kiváltás

Az elektronikus vényen történő receptírás ma már mindennapi rutinná vált. Ha saját részünkre történik az e-recept kiváltás, könnyű azonosítani magunkat személyi igazolvánnyal és TAJ számmal, amennyiben ez szükséges. Hagyományos (papír alapú) vény kiváltása továbbra is lehetséges más számára is, az e-recept azonban másképp működik.

Ha ismerős vagy családtag számára szeretnénk a felírt gyógyszereket kiváltani, akkor a kiváltó személy – miután azonosította magát a megfelelő dokumentummal – a páciens TAJ számának bemondásával átveheti a medicinákat vagy gyógyászati segédeszközöket. Az e-receptek EESZT-ben rögzített meghatalmazás vagy törvényes képviseleti jogosultság alapján is kiválthatók.


Bevásárlás

Élelmiszerekre, tisztálkodószerekre karantén idején is szükség van. Lehetőleg ne papír alapú bevásárlólistát kérjünk a betegtől, inkább beszéljük meg telefonon vagy üzenetben, mit kell venni, ezzel is elkerülve a kontaktot. Ha jól szervezzük a teendőket, nem kell minden nap bevásárolni, akár egyszer is elegendő lehet egy rövidebb izoláció alatt.

A vásárolt dolgokat tegyük az ajtó elé, az ajtórésen keresztül se beszélgessünk egymással. Ténylegesen kerüljünk minden fizikai érintkezést. Ebédet is főzhetünk vagy vihetünk menzáról, de szigorúan ügyeljünk az éthordók fertőtlenítésére.


Mentális segítségnyújtás

A bezártság azokat is megviseli, akik egyedül élnek, de azokat is, akik családtaggal rekedtek ebbe a kényszerű fogságba.

A magányos emberek még magányosabbak lesznek, főleg időskorban ez depresszióval is társulhat. Hívjuk fel többször az ilyen ismerőseinket, bíztassuk őket és értessük meg velük, hogy a szükséges rossz a betegség velejárója, de azután minden a régi kerékvágásba kerül. Lehetőleg ne a halálozási statisztikákról értekezzünk, hanem a gyógyulást elősegítő vidámabb dolgokról.

Egyes családokban ilyenkor döbbennek rá, hogy nincs mondanivalójuk egymásnak, másoknál az összezártság esetleg előhozza vagy fokozza a párkapcsolati agressziót. Ebbe nehéz belelátni, de ha amúgy is tudomásunk van arról, hogy valakinél a dolgok nem mindig mennek jól, fokozottan figyeljünk rá és kommunikáljunk vele minél többet. A legrosszabb esetben szóljunk a megfelelő segélyszolgálatnak.

Ezek persze inkább a szélsőséges esetek, de a kommunikáció, az odafigyelés, az érdeklődés mindenkinek jól esik egy ilyen szituációban.


Összegzés

Velünk is és a környezetünkben bárkivel előfordulhat, hogy egy időre kényszerpihenőre fogják és a házat sem hagyhatja el. Figyeljünk egymásra ilyenkor még jobban, a segítség mindenkinek jól jön, és tudunk is segíteni, például e-recept kiváltással anélkül, hogy valóban érintkeznénk egymással.