A csődöt jelentett Palóc Nagykereskedelmi Kft egy korábbi beszámolójában seregnyi okot sorolt fel hanyatlásuk okaként.

Múlt héten megírtuk, hogy csődöt jelentett a Palóc Kft., amely 80 boltjával a CBA keleti bástyája volt.  A cég 1300 dolgozója került utcára, köztük sok heves megyei lakos.

Szerdán tájékoztató fórumot tartottak Salgótarjánban az alkalmazottaknak, de a legfontosabb kérdésekre – mi lesz a kifizetetlen béreikkel, járulékaikkal, megvásárolná-e valaki a bedőlt céget – nem kaptak választ.

cba

A Palóc Kft. nemrég még Nógrád megye legnagyobb foglalkoztatója, a CBA rendszerének egyik fő központja volt. Ők látták el Nógrád mellett Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Pest, Borsod-Abaúj-Zemplén és Hajdú-Bihar megye CBA-a bolthálózatát is.

A hirtelen csődöt hosszú virágzás előzte meg. A salgótarjáni székhelyű céget még 1991-ben alapították, és azóta nagyjából ugyanaz a tulajdonosi kör irányította. Az élelmiszerek nagy- és kiskereskedelmével foglalkozó cég a negyedszázados működésének első 20 évében dinamikusan növekedett: pénzügyi beszámolói alapján az ezredfordulón már 300 embert foglalkoztatott, ötmilliárd forintos forgalma és 200 milliós nyeresége volt.

2011-ben azonban valami eltört: ekkor kezdett csökkenni az árbevétel, 2015-re pedig már majdnem tízmilliárddal volt kevesebb, mint négy évvel korábban. Az addig bőven félmilliárd fölötti nyereség pedig tavalyra egészen elképesztő nagyságú, 1,8 milliárdos mínuszba fordult.

cba

A Palóc egy korábbi  beszámolójában egyértelműen a hátrányos jogszabályi változásokra fogta mélyrepülését, egész pontosan a dohányforgalmazás kiesésére, a vasárnapi zárvatartás miatti forgalomkiesésre, a Nébih-adóra, a tranzakciós illeték, a reklámadó és az útdíj bevezetésére, a rehabilitációs hozzájárulás és a kötelező garantált bér emelkedésére, a járuléktöbblet hatására és a beszállítóknak való fizetési határidő csökkenésére.

Az Index azt is kiderítette, hogy a Palóc árképzése egyértelműen túlzó volt, a cég által kiszolgált szegényebb településeken nagyon érzékenyek az emberek az ilyesmire, ráadásul a versenytársakból (Coop, Penny, Aldi, Lidl, Spar) is egyre több lett.

Ha ezzel kapcsolatban érdekel egy hosszabb elemzés klikk IDE.