85 évesen hosszú betegség után hunyt el a legendás színésznő.
Péntek hajnalban, hosszú betegeskedés után, életének 86. évében elhunyt Törőcsik Mari, a Nemzet Színésze és a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, háromszoros Kossuth-, kétszeres Jászai Mari- és Balázs Béla-díjas színművésznő, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja – tudatta a Nemzeti Színház társulata. Törőcsik Marit a Nemzeti Színház saját halottjának tekinti.
A legendás színésznő egészsége az elmúlt években nagyon megromlott. 2016 októberében két hetet töltött kórházban, akkor a tüdejével voltak gondok. 2017 januárjában megint rosszul lett, a szombathelyi Markusovszky Kórházba szállították, légzését sokáig gépek segítették, mesterségesen kellett táplálni, az év őszén pedig tüdőgyulladást is kapott.
2018 januárjában egyéves kezelés után engedték haza, de nem Budapestre, hanem egy állandó ápoló kíséretében Velembe költözött, hogy megerősödjön. Az elmúlt éveket is a faluban töltötte, a világjárvány kitörése óta szerettei leginkább telefonon tartották vele a kapcsolatot.
Pályája
Törőcsik Mari 1935. november 23-án született Pélyen. 1958-ban végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Pályáját rögtön a budapesti Nemzeti Színházban kezdte, ami különlegességnek számított, hiszen a fiatalokat első éveikben vidéki színházak szerződtették. Az igazi elismerésre 1968-ig kellett várnia: ekkor mutatták be a Varsói melódia című darabot. A Nemzeti Színháznak 1979-ig volt állandó tagja.
1979 és 1980 között a győri Kisfaludy Színház művészeti vezetője, tíz évig – 1980 és 1990 között – a Mafilm színtársulatának a tagja volt. 1993-ban és 1994-ben a Thália Színház igazgatójaként tevékenykedett. 2002-ben visszatért a Nemzeti Színház társulatához.
Hosszú pályafutása alatt számos híres színpadi szerepet eljátszott, Shakespeare darabjában volt Júlia, valamint annak dajkája is. Legelső és egyik legismertebb filmes alakítását Fábri Zoltán 1956-ban bemutatott Körhinta című drámájában nyújtotta Soós Imre oldalán. Törőcsik Mari csak 2016-ban árulta el, hogy Soós Imrével “kicsit egymásba is szerettek”. Húszéves volt, amikor az alkotást bemutatták, Párizsban még a világhírű író, Jean Cocteau is kezet csókolt neki. Fábri Zoltán 1958-as, Édes Anna című filmjének főszerepében is emlékezetes alakítást nyújtott.
Törőcsik Mari személyében a magyar színházművészet pótolhatatlan egyéniségét gyászoljuk – hangsúlyozza a Nemzeti Színház közleménye.
Pályafutása alatt számtalan emlékezetes filmes és színházi szerepet játszott, alakításait több tucat díjjal ismerték el világszerte, a cannes-i és a Karlovy Vary-i nemzetközi filmfesztiválon is elnyerte a legjobb színésznőnek járó díjat.
MTI