Illusztráció: Keller Richárd
Illusztráció: Keller Richárd
Soha nem látott építkezésbe vagy éppen rombolásba kezdett a Fidesz a 2010-es kormányra kerülése óta a magyar médiában. A tévéktől a rádiókon át a nyomtatott és az online sajtóban is egyre nagyobb a párt befolyása.

Kezdetben “vala” Simicska Lajos és Nyerges Zsolt, aki központi szerepet játszottak abban, hogy több kereskedelmi alapon működő médiafelület is a Fidesz hatása alá kerüljön. Simicska a Class FM-mel, Nyerges a TV2-vel zsebelt be iszonyatos pénzeket állami hirdetésekből, miközben a háttérben további előrenyomulásokat folytattak a létező összes médiafronton.

Zavar csak a G-napon támadt az Erőben, amikor is Simicska Lajos oligarcha annyira összekülönbözött Orbán Viktorral, hogy az addig a párt által is támogatott médiabefolyása a hónapok során drasztikusan csökkent.

Az összeveszés törésvonalat húzott az orbánista és nem orbánista médiamunkások között, előbbiek vezetésével komoly átalakítás kezdődött a közmédiában. Új tévécsatornák alakultak, kézi vezérlésű propaganda-híradó indult, amit később az MR2 Petőfi teljes szétverése követett.

Közben a nyomtatott lappiacon is terjeszkedni kezdett a Fidesz. Az Orbán-közeli Liszkay Gábor vezetésével a Napi Gazdaságból nyíltan kormánypárti Magyar Időket csinált, Simicska alól kihúzták a Metropolt, és elindították Habony Árpád közreműködésével a Lokál nevű ingyenes kormánybulvárt, miközben a tradicionálisan jobboldali Magyar Nemzet (ami megmaradt Simicskánál) egyre erősebb kormányellenes hangnemre váltott. Persze nem ok nélkül, mert közben elkezdték kiszorítani Simicskát a hirdetői piacról.

Az ország egyik legnagyobb hírportáljának számító Origo a kormány és a Telekom látványos tagadása ellenére szintén a Fidesz befolyása alá került, az a New Wave Média vette meg, ami több mint 600 millió forint támogatást kapott a Vs.hu-n keresztül a Matolcsy György-féle Pallas alapítványoktól. Közben létrejött a Ripost, a 888 és a Faktor, mind a Fideszhez és Habony Árpádhoz köthető cégeken és szerkesztőkön keresztül.

andy_vajna

A végső nagy húzást aztán Andy Vajnával lépte meg a Fidesz. A nemzeti filmbiztos, kaszinómogul és fánkmágnás nemcsak a TV2-t vette meg, hanem később egy teljes portfóliót is létrehozott, hogy közéleti tévécsatorna mellett főző-, sport-, film- és más tematikus csatornákkal csináljanak helyet maguknak a tévés piacon.

A jövőben még több mozgás várható, hiszen a Fidesz állítólag még egy saját bulvárlap kiadását tervezi (ez valószínűleg a nyomtatott Ripost lesz), november 20-án elhallgatott a Class FM, Andy Vajna rádiós birodalma is terjeszkedik, és állami kézbe kerülne az egyébként is Orbán-közeli Széles Gábor médiaportfóliója a Magyar Hírlaptól az Echo TV-ig.

Az egészpályás letámadás mérföldköveit az Index cikkében egy idővonalon is áttekintheted.

EZ IS ÉRDEKELHET

Megyei lapok felvásárlásával kompenzálja a kormány a bulvár-gyengeségét

http://egrisztorik.hu/dehogy-nott-kormanyzati-befolyas-magyar-mediaban/