Az univerzális ragasztók egyre népszerűbbnek számítanak a piacon, hiszen egy termékkel több felhasználási terület is lefedhető, ha rögzítésről van szó. Vegyük például a Sikaflex®-111 Stick&Seal hézagtömítő- és univerzális ragasztóanyagot, amely szerkezeti elemek és építőanyagok ragasztásához egyaránt alkalmas, többek között betonhoz, falazathoz, kőfelülethez, kerámiához, fához, fémhez, de akár üveghez és műanyaghoz is. Amellett, hogy anyagok széles skáláján hatékonyan alkalmazhatóak, az ilyen univerzális ragasztók általában nedves betonfelületeken is kiváló ragasztást nyújtanak, amely a munkafolyamatokat is meggyorsíthatja. Ezen kívül strapabíró és ezáltal tartós is: kiváló mechanikai ellenálló képességgel és időjárásállósággal is bír, így a legtöbb kihívásnak kitehető anélkül, hogy hatékonysága csökkenne. Sőt, az univerzális ragasztók szükség esetén kiválóan funkcionálnak tömítőanyagként is, legyen szó függőleges vagy vízszintes hézagok tömítéséről, mindkét esetben megállják a helyüket.
Bár az univerzális ragasztók tapadása akkor is erős, ha elő nem kezelt felületre visszük fel, a maximális rögzítési biztonság és a pontos munkavégzés érdekében érdemes előkezelni a ragasztásra váró felületet. Ezt az alapfelület megfelelő megtisztításával kezdjük el, tehát biztosítsuk, hogy ép és száraz legyen, illetve, hogy ne legyen található rajta semmiféle szennyeződés, amely befolyásolhatja a ragasztó- vagy tömítőanyag tapadását. A makacs szennyeződéseket drótkefével, csiszoló eszközzel vagy homokszórással érdemes eltávolítani. Az univerzális ragasztók felvitele előtt általában nem szükséges sem alapozó, sem aktivátor feldolgozása, ezek nélkül is tökéletes a tapadásuk.
Bizonyos alapfelületek azonban kivételt képeznek ez alól, melyek esetében az optimális tapadás, hézag tartóssága vagy a kritikus, nagy teljesítményt igénylő alkalmazás érdekében szükséges alapozási, illetve előkezelési eljárás. Az egyik ilyen a nem porózus alapfelület, vagyis az alumínium, eloxált alumínium, a rozsdamentes és horganyozott acél, a porszórt fémek, a mázas kerámia lapok vagy a PVC. Ezek tisztításakor és előkezelésekor első lépésben a felületet csiszolópapír segítségével érdesítsük meg, ezt követően pedig egy rongy segítségével érdemes felvinni az aktivátor anyagot, majd a ragasztás vagy tömítés megkezdése előtt várjunk legalább negyedórát.
Egyéb fém felületek, mint a réz, sárgaréz vagy titán-cink esetében a tisztításhoz és előkezeléséhez szintén tiszta ronggyal hordjuk fel az erre alkalmas tisztító anyagot, vagy aktivátort, majd 15 perc várakozás után ecsettel hordjuk fel az alapozó anyagot. Ezután legalább félóra várakozás szükséges, mielőtt nekiállunk a ragasztásnak, illetve tömítésnek.
Porózus alapfelületek esetében is hasonló eljárás szükséges. Ilyen felületek például a beton, pórusbeton, cementbázisú vakolat, habarcs és a tégla is. Ezek felületére hordjuk fel az alapozásra alkalmas anyagot ecsettel, majd minimum 30 perc várakozási idő után már fel is vihetjük a ragasztó – és/vagy tömítőanyagot. Fontos megemlíteni, hogy az alapozók elősegítik a tapadást, ám nem váltják ki a hézag felületének megfelelő előkészítését és megtisztítását, így ezeket a lépéseket ne hanyagoljuk el a ragasztás tartósságának érdekében.
Emellett biztonsági szempontból érdemes tudni, hogy mivel az univerzális ragasztók gyorsan és tartósan kötnek meg, ezért a nem kívánt, de már megkötött ragasztóanyagot a felületekről csak mechanikusan tudjuk eltávolítani.