Nem hagytuk magunkat! Fotó: Keller Richárd
Nem hagytuk magunkat! /Fotó: Keller Richárd
464 évvel ezelőtt, október 17-én lekonyultak és elvonultak a törökök Eger vára alól 38 napos kemény ostrom után. A Dobó István Vármúzeum minden évben egy egész napos ingyenes programsorozattal tiszteleg az egri hősök és mártírok előtt.

Eger ostroma 1552-ben, az Oszmán Birodalom azévi hadjáratának az utolsó hadieseménye volt, melyet az egri diadal elnevezéssel illet a magyar történelemtudomány és a nemzet emlékezete. Kőkemény, 38 napos küzdelem után az ostromló, Kara Ahmed és Szokoli Mehmed a seregével 1552. október 17-én vonult el az egri vár alól, Ali budai pasa csak másnap 18-án követte őket a csapataival.

Az elvonulás előtt október 13-án még egy utolsó, kétségbeesett rohamra indultak a törökök a vár ellen. A rémült török katonákat kivont karddal kellett rohamra kergetniük a tisztjeiknek, egyszerre több bástyát és kaput támadtak, de a várvédők sikeresen visszaverték ezeket a támadásokat és nagy veszteségeket okoztak a törököknek. Ahmed pasa és Szokoli Mehmed, a török sereg vezérei, kénytelenek voltak visszavonulót fújni.

Székely Bertalan: Egri nők című festménye
Székely Bertalan “Egri nők” című festménye

A nagy veszteségek miatt körülbelül három napig a halottak elszállításával foglalkoztak. A nem reguláris erők harci kedve már napok óta csak csökkent, nehezen tudták harcra bírni őket, ennek ellenére a két fővezér még egy általános rohamot akart. A kemény harcot követően a magyarok már elég fáradtak voltak, ezért a török seregnek megnőtt most az esélye a vár elfoglalására.

Ámde már nemcsak a szedett-vetett csapatok, hanem a janicsárok sem voltak hajlandóak tovább harcolni, egyenest meg is tagadták az agáktól jövő parancsokat. Ez már a további török harci műveleteket végképp lehetetlenné tette és az irregulárisok a janicsárok nélkül végképp nem voltak hajlandóak harcolni.

Eger ostroma 1552-ben. Vízkelety Béla műve Franz Kollarž litográfiája alapján
Eger ostroma 1552-ben. Vízkelety Béla műve Franz Kollarž litográfiája alapján

Egyes források szerint 400-500 hősiesen harcoló magyar várvédő vesztette életét az ostrom következtében. A törökök irreguláris katonái annyira csüggedtek és lehangoltak voltak, hogy minél hamarabb el akarták hagyni a vár környékét, ezért igen sokan hátrahagyták a poggyászukat. Az ostromzár feloldása után ezeket a hátramaradt holmikat a várbeliek mint behordták a várba és elosztották maguk között. Nagyon sok értékes eszköz, fegyver, sátor, ruha, ló, miegymás került az egriek kezére.

Egy éve avatták Nemzeti Emlékhellyé az egri várt /Fotó: Keller Richárd
Egy éve avatták Nemzeti Emlékhellyé az egri várat /Fotó: Keller Richárd

Az egri diadalt a Dobó István Vármúzeum minden évben, október 17-én egy egész napos ingyenes programsorozattal tiszteleg az egri hősök és mártírok előtt. Ezen a napon a Vár és a Dobó István Vármúzeum programjai ingyenesen látogathatók. Az érdeklődők kézműves foglalkozásokon, valamint múzeumpedagógiai programokon vehetnek részt, betekintést nyerhetnek a restaurátor műhely titkaiba. A kiállításokban a tárlatok kurátorai tartanak rendkívüli tárlatvezetést. A nap programját solymász bemutató, játékos vitézi virtus, zoknicsata és táncház színesíti. 12 órakor a hagyományos koszorúzásra és megemlékezésre kerül sor a Hősök termében.

Íme a részletes program:

egri_var_napja_2016

AJÁNLJUK MÉG

Megrohamozták az egri várat a családok – Fotók

http://egrisztorik.hu/vicuskak-es-gergok-fogadtak-orok-huseget-var-vedelmere/